Vjerojatno smo svi čuli za podatak kako nepravilno odlaganje korištenog ulja iz kuhinje (službenog naziva otpadno jestivo ulje) može imati štetne učinke na vodovodne cijevi u kućanstvu i na okoliš. Ali zašto?
Korišteno se ulje ne bi trebalo izlijevati u odvode jer uzrokuje:
1. Začepljene cijevi i kanalizacijske sustave
Ulje je tekuće dok je toplo, no stvrdnjava se kako se hladi. Kada ulijete ulje u odvod ono će se najvjerojatnije zalijepiti za stijenke cijevi, nakupljajući se s vremenom i uzrokujući začepljenja. Ta začepljenja mogu rezultirati skupim popravcima i problemima s vodovodnim cijevima u kućanstvu.
2. Negativan utjecaj na postrojenja za pročišćavanje vode
Kada ulje uđe u komunalni kanalizacijski sustav, miješa se s ostalim otpadom i može uzrokovati probleme u postrojenjima za pročišćavanje otpadnih voda. Ulje može obložiti površine opreme za pročišćavanje, smanjujući njihovu učinkovitost, a što može uzrokovati poskupljenje troškova održavanja i popravke, povećavajući troškove pročišćavanja vode.
3. Onečišćenje okoliša
Nepravilno odlaganje ulja doprinosi i onečišćenju okoliša. Kada ulje dospije u rijeke, jezera ili oceane, na površini se vode stvara sloj koji sprečava prodor kisika. To može naškoditi vodenim ekosustavima i dovesti do smrti riba i drugih životinja.
Kako pravilno zbrinuti otpadno ulje od kuhanja?
1. Pustite da se ohladi, prikupite i odložite odgovorno
Nakon kuhanja, pustite korišteno ulje za kuhanje da se potpuno ohladi. Prelijte ga u hermetički zatvorenu posudu poput korištene staklenke ili boce. Pazite da dobro zatvorite posudu kako biste spriječili curenje.
2. Reciklirajte u lokalnom reciklažnom centru
Razmislite o recikliranju korištenog ulja za kuhanje tako što ćete ga odnijeti u lokalni reciklažni centar. Mnogi reciklažni centri imaju posebne spremnike za korišteno ulje za kuhanje. Prikupljeno ulje može se pretvoriti u biodizel, održiviju alternativu tradicionalnom dizelskom gorivu na bazi nafte.
Na području Grada Rijeke, otpadna jestiva ulja iz kućanstva mogu se zbrinuti i u mobilnim reciklažnim dvorištima te u reciklažnim dvorištima Mihačeva draga i Jože Vlahovića. Komunalac Matulji također skuplja jestivo otpadno ulje u svojim reciklažnim dvorištima.
3. Reciklirajte kod ovlaštenih sakupljača
Postoje još neke tvrtke koje se bave sakupljanjem ulja, međutim neki od njih sakupljaju samo veće količine (npr. od restorana).
INA također vrši besplatno preuzimanje otpadnog jestivog ulja od građana. U Rijeci je otpadno ulje od kuhanja iz kućanstava moguće odložiti na benzinskim postajama Krimeja i Škurinje, a ostale lokacije možete potražiti ovdje.
Na njihovim se stranicama spominje lijevak predviđen za ulijevanje otpadnog ulja u bocu, međutim ne treba vam i ne morate ga zatražiti, riječ je o najobičnijem lijevku koje svatko od nas vjerojatno ima u kuhinji. Otpadno jestivo ulje INA skuplja od građana i prosljeđuje dalje tvrtkama koje se bave tkz. preobradom ulja, odnosno uklanjanjem nečistoća i vode iz ulja te proizvodnjom biodizela.
Autorica: Ana Kovačević