Kako energetski učinkovito kuhati?

Kako energetski učinkovito kuhati?

Održivost u kuhinji ne odnosi se samo na sastojke i otpad od hrane – već i na potrošnju energije. Prema Ministarstvu energetike SAD-a, 15% energije koja se koristi u domovima dolazi iz kuhinje, a oko 5% dolazi konkretno od kuhanja. Način na koji koristimo električne pećnice, ploče za kuhanje i uređaje ima veliki utjecaj na potrošnju energije u kućanstvu. Evo nekoliko savjeta kako biti energetski učinkovitiji kuhar. 

  1. NEMA VIRKANJA 

Svaki put kad otvorite vrata pećnice, unutarnja temperatura može se smanjiti za čak četvrtinu, a tada pećnica mora više raditi kako bi se vratila na programiranu temperaturu pečenja. Navala hladnog zraka također može utjecati na brzinu i kvalitetu pečenja. 

Umjesto otvaranja vrata, upotrijebite svjetlo u pećnici da provjerite napredak jela. Držite staklo čistim od masnoće i ostataka kako biste mogli jasno vidjeti. Također može biti korisno koristiti staklene posude i poklopce kako biste vidjeli hranu iznutra i osigurali da se kuha bez skidanja poklopca, jer time ispušta toplinu. 

2. SKRATITE VRIJEME KUHANJA

Ako to ne utječe na recept, držite posude na ploči štednjaka poklopljenima. To zadržava toplinu i omogućuje sastojcima da se kuhaju na pari i brže bez trošenja energije, osobito ako dodajete malu količinu vode. Sastojci manje veličine također se brže kuhaju; kad je moguće, nasjeckajte povrće na sitnije komade kako bi brže omekšalo. 

Potpuno odmrznutoj hrani također je potrebno puno manje vremena za kuhanje u pećnici. Izvadite zamrznute obroke iz zamrzivača ujutro kako bi se potpuno odmrznuli u hladnjaku do ručka ili večere. 

3. KORISTITE ODGOVARAJUĆI PLAMENIK

Na električnim i plinskim štednjacima, veličina plamenika čini razliku u potrošnji energije. Kako bi se smanjila potrošnja električne energije, veće tave i lonce treba staviti na veće plamenike, a male na one manje. Velikom kuhinjskom posuđu trebat će puno više vremena da se zagrije na malom plameniku, čime se gubi energija. Slično tome, kuhanje male količine hrane u velikom posuđu na velikom plameniku dovodi do većeg i nepotrebnog rasipanja energije. 

4. SMANJITE TEMPERATURU ILI ISKLJUČITE ŠTEDNJAK 

Ovisno o jelu, često je moguće kuhati na nižoj temperaturi od one koja je navedena u receptu. Stakleno i keramičko posuđe puno bolje zadržava toplinu od metala, pa možete smanjiti temperaturu prilikom pečenja složenaca ili drugih jela koja zahtijevaju dugo kuhanje. Za jela koja se duže kuhaju, uputno je staviti ih u pećnicu dok se prethodno zagrijava kako biste odmah započeli proces kuhanja bez gubitka topline. To neće utjecati na kvalitetu jela koja se spremaju u posudi za pečenje na isti način na koji bi utjecalo na kolačiće, kruh ili druge pekarske proizvode gdje su temperatura i vrijeme pečenja presudni za podizanje i strukturu tijesta. Zadnjih deset minuta kuhanja isključite pećnicu i pustite da se jelo kuha na postignutoj toplini. 

5. KORISTITE MANJE KUĆANSKE APARATE

Za manja jela nema potrebe za zagrijavanjem cijele pećnice pune veličine ako realno nema potrebe za svim tim prostorom. Tosteri, friteze i aparati za sporo kuhanje (slow cooker) troše manje energije, a ne zagrijavaju previše ni kuhinju. Uzmimo, na primjer, slow cooker – on tipično koristi oko 50-300 vata električne energije, ovisno o veličini i postavkama, dok pećnica koristi oko 2000-22000 vata na sat. 

6. KUHAJTE VEĆE KOLIČINE

Iskoristite energiju vruće pećnice ili lonca pripremanjem većih količina obroka. Umjesto da svaki dan kuhate malu porciju povrća – poput brokule, krumpira, tikvica ili drugog tvrdog povrća – napravite ih sve odjednom i spremite za sljedećih tjedan dana da se mogu podgrijati za pojedinačne obroke. Isto vrijedi i za rižu i tjesteninu; napravite količinu dovoljnu za cijeli tjedan pa nećete svaki dan trošiti energiju na kuhanje tj. grijanje nove vode. Kada radite juhe ili umake, udvostručite recept i zamrznite ostatke. Podgrijavanje u mikrovalnoj pećnici zapravo je energetski učinkovitije od kuhanja ispočetka; većina mikrovalnih pećnica koristi 80% manje energije od pećnica. 

7. KUHAJTE PAMETNIJE 

Znate li koliko uopće električne energije trošite u kuhinji? 

Svi su uređaji različiti i ne troše podjednako električnu energiju. Korištenje pametnog mjerača energije može vam pokazati gdje se raspoređuje većina električne energije, a zatim je možete smanjiti. Pametni mjerač energije. Link za pametni mjerač – https://www.ecowatch.com/smart-meters-and-dynamic-pricing.html

8. PAZITE DA POSUDE DOBRO PRIJANJAJU UZ PODLOGU

Za razliku od plinskih štednjaka, tave na električnim štednjacima ne mogu se zagrijati ako nisu u izravnom kontaktu s podlogom. Ne koristite iskrivljene ili zaobljene posude već po mogućnosti visokokvalitetno posuđe jer se teže keramičke i tave od lijevanog željeza neće iskriviti. Zamijenite deformirane rešetke koje sprječavaju da tave “legnu” što pravilnije na izvor topline.

I na kraju, savjet za one koji žele više:

9. NADOGRADITE SVOJE UREĐAJE

Korištenje pametnih mjerača energije može vam pokazati koji uređaji troše energiju i možda ćete otkriti da je vrijeme da neke uređaje nadogradite na učinkovitije modele. Provedite malo istraživanje i pogledajte oznake ili certifikate na proizvodima prije kupnje. Također, uvijek budite oprezni i tražite stvarne standarde i stvarne, provjerljive certifikate, a ne puku percepciju održivosti. 

Također biste mogli razmisliti o konvekcijskoj pećnici ili indukcijskoj ploči za kuhanje za visoko učinkovito kuhanje. Konvekcijske pećnice koriste ventilator za cirkulaciju topline i ravnomjerniju raspodjelu topline u pećnici te troše oko 20% manje energije od konvencionalne pećnice.

Indukcijske ploče za kuhanje također su učinkovitije i to oko 5-10% više od tradicionalnih električnih štednjaka. Ove ploče za kuhanje stvaraju magnetsko polje koje iznutra zagrijava metalno posuđe, tako da je sama tava ili lonac zapravo izvor topline. Ovim procesom gubi se manje topline u zrak, a hrana se brže skuha. 

Uz sve ove savjete, nadamo se da radite i na drugim održivim navikama u kuhinji – onih vezanih uz nabavku organske, sezonske i lokalne hrane, zatim otpad od hrane, njezinu ambalažu kao i pitanja nepotrebnog rasipanja vode.

Tekst pripremila:

Eni Jordano je opatijska volonterka i studentica psihologije. Ima 19 godina i u slobodno vrijeme trenira odbojku, boravi u prirodi i druži se s prijateljima. Nedavno se pridružila Žmergu, s kojim je volontirala i putovala u Portugal. U sklopu fakulteta, u slobodno vrijeme volontira i sudjeluje u Žmergovim radionicama, akcijama i planovima.

Close Menu