Ispitivanje provedeno od strane projekta Game On! pokazuje da usporavanje klimatske katastrofe zahtijeva sistemsku promjenu, a mladi smatraju klimatske promjene jednom od najozbiljnijih globalnih prijetnji današnjice.
Nedavno se pojavila vijest o Barbie lutki Jane Goodall, poznatoj konzervatorici, koja je bila počašćena recikliranom Barbie lutkom, izjavivši: “Djevojke ne žele samo biti filmske zvijezde i slično, već mnoge od njih, poput mene, žele biti u prirodi i proučavati životinje.”
Budućnost naše planete je u rukama mladih ljudi, a oni su sve više zabrinuti za budućnost planeta, istovremeno osjećajući da mogu nešto poduzeti u vezi s tim. Istraživanje provedeno između listopada i studenog 2021. te svibnja – lipnja 2023. u osam zemalja (Bugarska, Češka, Njemačka, Mađarska, Latvija, Litva, Rumunjska i Slovačka) putem online fokus grupnih diskusija, pokazalo je da mladi sve manje osjećaju optimizam i nadu u vezi klimatskih promjena. Neki su postali pasivni i obeshrabreni činjenicom da u protekle dvije godine nisu vidjeli značajne promjene i razvoj, a tema klimatskih promjena sada je zapostavljena u korist drugih tema i problema. Ovo stanje može dovesti do “eko-anksioznosti,” a ranija istraživanja su pokazala da je ta anksioznost izraženija među mlađom generacijom.
Ispitivanje je fokusirano na mlade ljude između 18 i 35 godina koji percipiraju klimatske promjene kao ozbiljan problem. Rezultati pokazuju da 29% njih smatra da su klimatske promjene zaista veliki problem, što je blago povećanje u odnosu na 2021. godinu. Pitanje koje im je postavljeno bilo je: “Koja su tri najvažnija problema s kojima se suočavate vi i vaša obitelj danas? Molimo odaberite tri najvažnija problema s popisa u nastavku.” Utvrđeno je da je postotak mladih od 18 do 35 godina u Slovačkoj koji smatraju da su klimatske promjene jedan od najvažnijih problema našeg vremena značajno porastao, dok su Latvija i Mađarska pokazale pad interesa u toj dobnoj skupini u usporedbi s rezultatima iz 2021. godine.
Razlike među zemljama su uočene, ali u većini zemalja u 2023. godini nema razlike između muškaraca i žena u percepciji klimatskih promjena, osim u Slovačkoj gdje više muškaraca nego žena smatra klimatske promjene jednim od najvećih problema (51% prema 26%). Unatoč stagnaciji ili smanjenju interesa za klimatske promjene u većini zemalja, Mađarska je i dalje zemlja s najboljim performansama u tom pogledu.
U člancima na blogu dalje se raspravlja o tome kako muškarci i žene percipiraju klimatske promjene, kakve akcije trebamo poduzeti protiv klimatskih promjena, koliki je stvarni problem, tko je odgovoran te kako podići svijest i uloga medija u tome. Ako vas zanima cijelo istraživanje, možete ga pronaći na njihovoj web stranici.